Фарбовані двері. Розбираємось з типами лакофарбових покриттів.
Фарбовані двері. Розбираємось з типами лакофарбових покриттів.
Враховуючи, що частка фарбованих дверей зростає ми прийняли рішення розібратися (замість вас), і викласти вам максимально стислу інформацію щодо різних типів та варіантів фарбування.
Існують три великі головні групи на сьогодні фарбованих матеріалів:
1. Алкідна (alkyd) основа
2. Акрилова (acrylic) основа
3. Поліуретанова (polyurethane або PU)
Всі ці типи фарби, як завжди, мають свої переваги та недоліки. Тому, якщо ви плануєте самостійне використовування, тоді потрібно чітко розуміти місце та фізичне навантаження на ці покриття. Наприклад: одне діло панелі фарбовані в домі, а інше це фарбовані сходи на терасі. Або, фарбовані двері в квартирі холостяка, чи фарбовані двері в домі великої сім’ї на березі водойму.
Це як з авто.. Хто їздить в ліс на рибалку та кемпінг, той Tesla не купить)
Вище перелічені типи фарби можуть бути виготовлені на різних основах: масляній, водній або розчинній, але ми поки що поговоримо про «чисті» типи фарб, щоб зрозуміти суть.
Алкідна фарба - виробляється різними країнами та різними виробниками, як звісними так і не дуже.
Головна перевага цього типу – це гарна покриваність. Тобто за 1 шар, можна досягнути такої якості поверхні, для якої іншим типам фарби потрібні 2-3 шари. Також у цього типу фарби дуже не погана твердість після повного висихання, тобто захисна функція висока.
Ці переваги урівноважують певні недоліки, а саме: різкий запах, довгий час висихання, зменшення блиску та насиченості кольору через деякий, білий колір жовтіє.
Найбільш високих фізичних властивостей алкідна фарба досягає на масляній основі. Також пишуть, що її полюбляють виробляти саме італійці через те, що нею гарно (точніше легко) фарбувати різні меблі. Але ми ще раз звертаємо увагу, що ці пофарбовані речі не повинні бути на сонцевих струменях та зовні дому. Тільки всередині і без контакту з UV (ультрафіолет).
Акрилова фарба – мабуть є найпопулярнішою. Але, розглянемо її «ЗА» та «ПРОТИ».
Дуже багато кольорів, не має різкого запаху, достатньо швидко висихає, НЕ жовтіє, під впливом температури не руйнується, а може стягуватися та розтягуватися. Гарно протистоїть корозії. Чудова адгезія.
При цьому на 37% товщина шару менша ніж у алкідної фарби, вологостійкість середня або нижче у порівнянні з алкідною, термостійкість середня (змягчується вже при 65 градусах), зносостійкість середня.
Більш за все її використовують якщо потрібна матова поверхня.
Найчастіше зустрічається та використовується на водній основі. Іноді зустрічається і на хімічній основі (наприклад розчинник), в цьому випадку вона більш тверда, але з часом може руйнуватися.
Також дуже часто використовують термін «LATEX» (латекс) по відношенню до акрилової фарби. Це також вносить плутанину.
Латекс – це суспензія в США (тобто тверді частинки (не водорозчинні) в рідині) і емульсія в Європі (тобто фактично рідина в рідині, коли в кольоровій рідині присутня інша рідина масла або розчинник). Якщо коротко, то ЛАТЕКС це фарба на водній основі в якій присутня суміш акрилової смоли та вінілової смоли, яка значно дешевша акрилової. АКРИЛОВА ж фарба – це фарба в якої є тільки акрилова дорога смола.
Акрилова фарба краще пручається сонячному світлу (UV) ніж латекс. Це ставить акрил на крок попереду латексу.
Латекс більш матовий ніж акрил. Латекс більш використовують в середині приміщень (стіни, стеля) там не має механічного та атмосферного впливу. Акрил в інших місцях: де все є теж саме, але ступень експлуатації вищий.
Поліуретан – цей тип покриття є важливим різновидом сучасних покриттів.
Він має чудові комплексні характеристики, яких немає в інших систем покриттів, особливо його ефективністю затвердіння при низьких температурах і високій вологості. Поліуретанові покриття мають гарну атмосферостійкість.
Безперервні уретанові зв'язки впливають на збереження характеристики збереження блиску і кольору, хорошим блиском, є високо-декоративним захисним покриттям для зовнішнього застосування, широко використовується в автомобілях, літаках, сталевих конструкціях, побутовій техніці, меблів, і т.д.
Поліуретани дуже поширені на двох основах:
Поліуретан на водній основі – дуже популярний поліуретан зі слабким запахом і низькою токсичністю. Він не додає кольору поверхні та дуже швидко висихає, тому ідеально підходить для використання в проектах з обробки дерева, зменшуючи шанси зіпсувати фінішне покриття.
Поліуретан на масляній основі – додає кольору поверхні, покращуючи таким чином насичену текстуру та якість деревини. Максимально вологостійкий, міцний.
Погляньте на додане зображення:
Зліва - на водній основі
Центр - без будь-якого покриття
Праворуч - на масляній основі
Шелак.
Його часто плутають с поліуретаном та лаковими покриттями. Шелак - це натуральне покриття, отримане зі смоли, що виділяється лаковим жуком і розчиненої в спирті.
Цей термін більш зараз знайомий жінкам на 99%. Вони знають його як інноваційне й недешеве покриття нігтів.
В світі це слово має трохи інше найпоширеніше значення). А саме відноситься до «французького полірування» деревини. Ця техніка полірування з’явилася напочатку XIX сторіччя. Французька полірування – це процес нанесення безлічі тонких шарів шелаку для створення чудового блиску та контрасту з природними глибокими кольорами будь-якої деревини.
Його часто використовують у тонкій обробці дерева та реставрації антикваріату.
Не дивлячись на те, що шелак це переважно майже прозора рідина, яку наносять на поверхню як захисний та декоративний шар, зараз у виробників фарби вже з’явилися пігментовані шелаки. Це вже білий високоякісний праймер (грунт) яким обробляють поверхню перед нанесенням фінішного шару фарбування.
В деяких країнах пострадянського простору вже з'явилися двері у назвах яких фігурує слово "шелак / Shellac". Це гарний маркетинг. Тому, очікуємо і у нас такі пропозиції.
Пройдемось трохи по властивостям класичного шелаку (не пігментованого, та не модифікованого).
Довговічність: Шеллак не такий довговічний, як поліуретан, лак або лак, і більш сприйнятливий до вологи та тепла.
Зовнішній вигляд: Може забезпечити теплий бурштиновий відтінок на шпонованих дверях.
Порівняно швидко сохне і не має різкого запаху.
Підходимо до висновків:
ЧАСТИНА I
1. Почнемо з того, що даний матеріал адресований тим, хто хоче розібратися в справді складному і багатошаровому питанні пов'язаний з фарбами, а ті, кому все одно що впарювати або продавати, можуть просто пропустити цю публікацію.
2. Немає ідеального продукту і кожен продукт розрахований на свої потреби. Про це детально поговоримо в Частині II.
3. Серійні виробники дверей неспроможні виробляти продукцію за різними запитами покупців і особливо формувати з цих запитів свою складську програму. Тому вони всі шукають "золоту середину", яка мала б невисоку ціну і мала максимальні споживчі властивості.
4. Тому, в першу чергу, саме ВАМ (продавцям) необхідно розібратися в тому, що ви продаватимете і за що ви відповідатимете перед кінцевим споживачем.
5. Якщо ви не відносите себе до пункту 1 тоді саме вам необхідно запросити у дистриб'юторів, а дистриб'ютору необхідно уточнити у виробника інформацію про лакофарбові матеріали. ЦЕ ВАЖЛИВО! І ви повинні це знати, тому що претензії (скандали, суди та інше) щодо якості будуть адресовані вам насамперед.
6. Не слухайте некомпетентних/слабокомпетентних/ненавчених менеджерів виробників. Вони просто повторюють вам те, що їм каже їхнє керівництво. Часто компетенції немає й самого керівництва. Вимагайте документи та сертифікати на лакофарбові матеріали. Це дешевше, ніж потім йти до суду з якимось чиновником (наприклад).
ЧАСТИНА II
Коротко. Чітко. Ясно.
Алкідна фарба – це масляна емаль. Емаль означає, що в переважній більшості випадків поверхня буде у глянці. Все добре у цієї фарби, але головне вона жовтіє.
І не слухайте байки про те, що ця алкідна фарба модифікована акрилом або латексом ... Жовтіє і крапка!
Акрилова фарба - класична на водяній основі. Тип поверхні виробу мат або напівмат. Не жовтіє! Але, якщо ви продаєте, наприклад, двері до готелю, лікарні, спортзалу, адміністративної будівлі, вокзалів, аеропортів, дитячих садків тощо. і т. п. тоді дуже і дуже добре подумайте про наслідки цього продажу. Навантаження дуже високе в цих місцях, а двері матові (оскільки це акрил). Двері та лиштви будуть у поганому стані вже дуже скоро. Мити матові поверхні дуже складно і в замитих місцях, плями будуть вже за деякий час. Все те саме тим більше справедливо і для латексу, так як він ще менш стійкий в порівнянні з акрилом.
Поліуретанова фарба може бути як на водяній основі, так і на масляній основі, і це потрібно чітко розрізняти. Найбільш захищений варіант це поліуретритан з масляною основою, але у нього є свої складності (найголовніше це запах і довге висихання).
Працювати з поліуретаном на водній основі на сьогодні екологічніше і простіше (так вважають виробники самої фарби та виробники дверей), тому вони обирають пропонують поліуретан на водяній основі. Однак, скоріше за все, частина їх складнощів лежить у площині їхньої взаємодії з екологічними службами, тому вони просувають водний більш активно.
З поліуретаном все гаразд. Не жовтіє ще більше та ще довше ніж акрил! Твердіше ніж акрил, більш захищений від атмосферних явищ, ніж акрил, більш захищений від стирання, але не дешевий.
ЧАСТИНА III
Щодо цін… Від найдешевшого типу фарби до найдорожчого.
1. Алкідна
2. Латексна
3. Акрилова
4. Поліуретанова
Бонусний трек…
Є різні розповідачі про епоксидні фарби. Які дуже зносостійкі. Але їх використовують в більшої мірі там, де є волога та корозія. Цей тип фарби не є декоративною, та інтер’єрною. Вона реально тверда, але зворотній бік твердості, це крихкість. Є більш-менш постійне застосування епоксидів для покриття підлоги, але з тим гарно впорається і поліуретан, особливо якщо подивитися на те, що епоксиди вонючі та час затвердіння може бути і 72 години….
Також різні спеціалісти в лапках і без, розповсюджують інформацію про поліакрилову фарбу. Питання в тому, що дуже багато різних джерел дають інформацію, що це не зовсім фарба, а прозоре покриття для захисту (гарного захисту) поверхні, яка була вже кольорована. Насправді поліакрил це поліуретан на водній основі, а також модифікований олією, яка після висихання прозора і не дає жовтого або бурштинового відтінку, що є відомою характеристикою поліуретанових продуктів на олійній основі. Це покриття значно дешевше, ніж поліуретан (тому його, мабуть, і просувають).